• Ana Sayfa
  • -
  • Haberler
  • -
  • Kentsel dönüşüm ve yeni binalarda EKB (Enerji Kimlik Belgesi) dönemi başladı!

Kentsel dönüşüm ve yeni binalarda EKB (Enerji Kimlik Belgesi) dönemi başladı!

30.06.2019

Kentsel dönüşüm ve yeni binalarda EKB (Enerji Kimlik Belgesi) dönemi başladı!

Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri, ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

Daha basit bir ifade ile buzdolapları, çamaşır makineleri gibi beyaz eşyalar ya da klimalardaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için de geçerlidir. Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye kadar yapılmıştır. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi belirtmektedir. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye Enerji Kimlik Belgesi ya da kısaca EKB denilmektedir.

 

Enerji performansı yüksek binaları tercih edin.

Belge ve etiketler sayesinde bir binanın birtakım standartlar çerçevesinde enerji verimliliği ve tasarrufu tescil edilir. Bu açıdan bakıldığında binaların enerji verimliliği veya tasarrufu demek binaların yeşil bina olarak üretilmeleri anlamına da gelmektedir.